Karpacz: Kocioł Małego Stawu

Kocioł Małego Stawu

Zobacz obraz z kamery na żywo Widok ze Strzechy Akademickiej na Kocioł Małego Stawu w Karpaczu

Widok na Kopę i ŚnieżkęStrzecha Akademicka

Kocioł Małego Stawu - widok ze Strzechy Akademickiej

Kocioł Małego Stawu to jeden z większych i najchętniej odwiedzanych kotłów polodowcowych w Karkonoszach. Jego średnica wynosi prawie 1000 m, a głębokość dochodzi aż do 200 m. Na dnie znajduje się Mały Staw, jest to jezioro polodowcowe o powierzchni prawie 3 ha przez które przepływa rzeka Łomnica, jej źródło znajduje się na Równi pod Śnieżką. W stawie żyją głównie pstrągi potokowe.

Kocioł Małego Stawu wraz z położonym opodal Schroniskiem Samotnia stanowi nie lada atrakcję dla turystów, szczególnie w pogodne dni. Do Małego Stawu prowadzi kilka szlaków. Z Karpacza Górnego dojdziemy szlakiem niebieskim, który znajdziemy przy Kościółku Wang, pokonanie drogi nie powinno nam zająć więcej niż 90 minut. Kolejny szlak - Tor Saneczkowy przechodzi przy przystanku PKS Biały Jar. Zimą Kocioł Małego Stawu jest miejscem dość niebezpiecznym ze względu na schodzące często lawiny. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności przy wyborze szlaku prowadzącego do Małego Stawu.

Schronisko PTTK Samotnia jest jednym z najpiękniej położonych schronisk w Karkonoszach i każdy turysta, który odwiedził Karpacz i wdrapał się na Śnieżkę powinien chociaż raz zawędrować do Kotła Małego Stawu.

Widok ze Strzechy Akademickiej na Kocioł Małego Stawu

2015.01.08 - Przykładowy obraz Kotła Małego Stawu

Obraz pochodzi z kamery zamontowanej na budynku Schroniska PTTK Strzecha Akademicka, drugim co do wielkości schronisku w polskiej części Karkonoszy położonym zaledwie kilka minut od Małego Stawu i Schroniska Samotnia. W pobliżu znajduje się wyciąg i nartostrada Złotówka.

Obraz z kamery pochodzi ze strony strzechaakademicka.pl